Історична довідка кафедри економічної теорії та права

Підрозділ правових дисциплін вносить вагомий внесок у формування професійних якостей майбутніх фахівців, що є запорукою стабільного розвитку нашої країни. Щоденна невтомна праця сприяє вихованню високодуховної, всебічно розвиненої, гуманної та інтелектуаль-
ної особистості, майбутньої економічної еліти нашого суспільства.

Викладачі приймають участь у розвитку ХНАДУ, в тому числі одного з прогресивнішого факультету – управління та бізнесу.

Треба відмітити, що завжди дбайливо і сумлінно на кафедрі ведеться підготовка до лекцій, семінарських занять, які перетворюються для студентів в цікаве, змістовне спілкування. На сучасному етапі зміни суспільно-політичних відносин у державі і наближення України до європейської спільноти висувають нові вимоги до більш високого освітнього рівня студентів.

Однією із задач є підвищення та поглиблення знань, ерудиції, аналітичного складу мислення студентів. Формується інтерес до вивчення певних прогресивних дисциплін, серед яких треба зазначити: «Правознавство», «Господарське законодавство», «Претензійно-позовну роботу»; «Транспортне право», «Екологічне право», «Трудове право», «Інтелектуальну власність» та інші.

Сьогодні  підрозділ – це згуртований, цілеспрямований, дружній колектив, здатний вирішувати нелегкі завдання, які виникають перед вищою школою; це творче об’єднання молодих, завзятих, активних, ініціативних, висококваліфікованих фахівців. Викладачі успішно працюють в напрямку: навчальної, методичної, наукової, виховної, профорієнтаційної робіт. У колективі створені умови для плідної праці над кандидатськими та докторськими дисертаційними дослідженнями.

РОМАНКО ФЕДІР ГОРДІЙОВИЧ

Народився 9 липня 1921 року в селі Борки Сіневського району Сумської області.

З вересня 1941 року приймав участь у боях проти німецько-фашистських загарбників, де був тяжко поранений 15 лютого 1942 року.

З вересня 1946 року по липень 1951 року навчався та закінчив інженерно-економічний факультет Хар-ківського інституту інженерів залізничного транс-порту за спеціальністю «Економіка залізничного транспорту».

З жовтня 1951 року по вересень 1954 року навчався та закінчив аспірантуру при кафедрі політекономії Харківського держуніверситету імені О.М. Горького. Захистив дисертацію на здобуття вченого ступеня кандидата економічних наук на тему «Соціалістичне змагання на залізничному транспорті у післявоєнний період».

Працював старшим викладачем кафедри політичної економії Харківського інституту механізації сільського господарства. З 1955 року по конкурсу перейшов працювати в Харківський автомобільно-дорожній інститут на посаді викладача політичної економії кафедри марксизму-ленінізму.

З 1956 до 1975 р. – завідувач кафедри марксизму-ленінізму та політичної економії.

Автор 32 наукових робіт, в тому числі – 1 монографії, 3 навчальних посібників, 24 статей.

Пішов з життя 19 травня 1983 року.

ГЕТЬМАН ГЕНАДІЙ ОЛЕКСАНДРОВИЧ

Народився 13 квітня 1937 року в місті Торчиці Калінінської області.

В 1961 році закінчив Одеський державний університет історичний факультет.

З вересня 1962 по вересень 1966 році навчався в аспірантурі Київського інституту народного господарства при кафедрі економічної історії. В 1967 році захистив кандидатську дисертацію на здобуття вченого ступеня кандидата економічних наук.

З 1968 року працював старшим викладачем економічної історії і деканом Пензенського факультету ВЗФЕІ.

з 1971 року працював старшим викладачем історії КПСС та економічної історії в Орловському УКП заочного інститута радянської торгівлі.

З вересня 1973 року працював старшим викладачем кафедри політичної економії ХАДІ, а з вересня 1975 року – завідувачем цієї кафедри.

Автор 78 наукових та методичних робіт.

З жовтня 1992 року переведений в Орловський сільськогосподарський інститут.

БЕРЕЖНИЙ ВАЛЕРІЙ МИХАЙЛОВИЧ

Народився 22 травня 1942 року в місті Біловодськ Луганської області.

В 1981 році закінчив аспірантуру Харківського державного університету імені О.М. Горького та захистив кандидатську дисертацію на тему «Підвищення куль-турно-технічного рівня робочих – важлива умова зростання ефективності вироб-ництва» за спеціальністю 08.01.01 «Полі-тична економія».

Загальний стаж науково-педагогічної роботи складав 36 років. Стаж роботи в ХНАДУ – 26 років. В 1986 році отримав звання доцента; в 1997 році – звання професора. На посаді завідувача кафедри працював з 1992 року по березень 2009 року.

Був провідним лектором, на високому професійному рівні викладав курси лекцій: «Основи економічної теорії», «Політична економія», «Макроекономіка», «Економічна історія».

З початку наукової діяльності працював над проблемами розвитку трудової активності робочих, впливу економічної та політичної освіти на відношення до праці, над соціально-економічними аспектами інтелектуалізації виробництва. В останні роки зосередив увагу на проблемах формування і розвитку ринку праці, соціального захисту населення, мотивації трудової діяльності, реалізації інтелектуального потенціалу в умовах ринкової економіки, інституціональної будови соціальної ринкової економіки.

Підготував 4 кандидата економічних наук: Єрмоловську Ольгу Юріївну, Водолазську Анжелу Анатоліївну, Ткачову Ларису Андріївну, Шибаєву Наталію Володимирівну.

Мав понад 300 наукових публікацій, в тому числі: 5 монографій,
17 навчальних посібників, з них 9 – з грифом Міністерства освіти і науки України, 87 брошури, близько 90 статей.

Найважливіші публікації:

монографії: «Резервы трудовой активности промышленных рабочих (политико-экономический аспект)» (8 д.а.), «Духовний ресурс суспільного прогресу (політико-економічний аспект)» (7,5 д.а.);

навчальні посібники: «Введение в теорию рыночной экономики» (7,3 д.а.); «Теоретические основы современной экономики» (12,3 д.а.), «Макроекономіка» (3,2 д.а.), «Основы экономической теории (категории, понятия, законы)» (3,3 д.а.), «Економічна історія» (6,6 д.а.), «Ринкова економіка: теоретичні аспекти» (12 д.а.), «Державне регулювання економіки» (3 д.а.), «Правознавство» (7,3 д.а.);

навчальні посібники з грифом Міністерства освіти і науки України: «Макроекономіка у запитаннях та відповідях» (8,3 д.а.), «Економічна теорія у запитаннях та відповідях» (8,8 д.а.), «Історія економічних вчень. Макроекономіка» (13,3 д.а.), «Господарське законодавство» (5 д.а.), «Основи теорії економіки» (9,5 д.а.);

довідкові посібники: «Современная рыночная терминология» (4 д.а.), «Ринкові відносини: сучасна термінологія» (11 д.а.), «Рыночная экономика: актуальная терминология» (8 д.а.);

конспекти лекцій: «Національна економіка» (1,3 д.а.), «Попит і пропозиція в механізмі ринку» (1,1 д.а.), «Роль держави у ринковій економіці» (3,3 д.а.).

В.М.Бережний – учасник понад 70 Міжнародних та Всеукраїнських наукових конференцій з актуальних проблем економічної теорії та практики, розвитку вищої школи.

Активно залучав до науково-дослідної роботи студентів: щорічно під його керівництвом десятки студентів виступали з доповідями на Міжнародних та Всеукраїнських наукових конференціях.

Приймав участь у суспільному житті. Виконував обов’язки голови секції методики та якості викладання при Методичній Раді університету, голови правління Харківської обласної організації товариства «Знання» України, члена правління республіканського товариства «Знання».

Має відомчі нагороди:

  • Знак «Відмінник освіти України» (03.08.2000 р.),
  • Почесний знак «За видатні заслуги перед колективом університету» ІІІ ступеню (2004 р.),
  • Почесний знак «За видатні заслуги перед колективом університету» ІІ ступеню (2006 р.).
  • Почесний знак «За видатні заслуги перед колективом університету» І ступеню (2007 р.).

За роки правління на кафедрі успішно було захищено 8 дисертацій кандидатів наук, опубліковано 7 монографій, 5 підручників з грифом МОН України: 16 навчальних посібників з грифом МОН України, видано 7 навчальних посібників, 23 конспекти лекцій, більше 35 методичних вказівок до дисциплін, опубліковано 94 фахових статті  та більше 80 наукових, прийнято участь у  397 конференціях з написанням тез доповідей, як самостійно викладачами кафедри так і в співавторстві зі студентами.

Пішов з життя 9 березня 2013 року...

ЯВОРСЬКА ЛЮДМИЛА МИХАЙЛІВНА

Народилася 5 травня 1949 року в м. Ашхабад, Туркменія.

В 1980 році закінчила аспірантуру Харківського державного університету імені О.М. Горького та захистила кандидатську дисертацію за спеціальністю 08.01.01 «Політична економія».

З 1998р. працювала на кафедрі економічної теорії та права Харківського національного автомобільно-дорожнього університету на посаді доцента, потім  в 2006 р. була переведена на кафедру міжнародної економіки, де пропрацювала до лютого 2009р.

З березня 2009 р. по вересень 2013 – завідувач кафедри економічної теорії та права.

За період роботи у ХНАДУ написала декілька конспектів лекцій по економічним дисциплінам, опублікувала навчально-методичний посібник, більш ніж 10 методичних вказівок до навчальних дисциплін. Також опублікувала більше 30 наукових статей у фахових виданнях, активно приймала участь у наукових міжнародних та всеукраїнських конференціях з написанням тез доповідей самостійно - 58, та у співавторстві зі студентами - 67.

Була провідним лектором, на високому професійному рівні викладала курси лекцій: «Основи економічної теорії», «Політична економія», «Макроекономіка», «Економічна історія».

За роки її правління на кафедрі успішно було захищено 5 дисертацій кандидатів наук, опубліковано 5 монографій, 3 навчальних посібників з грифом МОН України, видано 3 навчальних посібники, 5 конспектів лекцій, більше 20 методичних вказівок до дисциплін, опубліковано 53 фахових статті  та більше 40 наукових, прийнято участь у  конференціях з написанням тез доповідей – 186, як самостійно викладачами кафедри так і в співавторстві зі студентами.

ШЕРШЕНЮК ОЛЕНА МИКОЛАЇВНА

Народилась 14 серпня 1981 року в місті Комсомольськ Полтавської області.

У 2003 р. закінчила з відзнакою Харківський національний автомобільно-дорожній університет за спеціальністю «Економіка підприємства»

В 2006 році закінчила аспірантуру Харківського національного автомобільно-дорожнього університету. В січні 2007 р. захистила кандидатську дисертацію на здобуття ступеня кандидата економічних наук за темою «Оцінка інтегрального ефекту від впровадження інновацій» за спеціальністю 08.02.02 – економіка та управління науково-технічним прогресом в Національному технічному університеті «Харківський політехнічний інститут».

З вересня 2003 року працювала на посаді асистента кафедри економіки підприємства в Харківському національному автомобільно-дорожньому університеті. З вересня 2005 р. по січень 2008 р. працювала на посаді асистента кафедри міжнародної економіки. В 2009 році отримала звання доцента. З лютого 2008 р. по 2014 р. працювала на посаді доцента кафедри економіки підприємства.

З липня 2014 року – завідувач кафедри економічної теорії та права.

Загальний стаж науково-педагогічної роботи в тому числі в ХНАДУ складає 12 років.

Є провідним лектором, на високому професійному рівні викладає курси лекцій: «Економічна теорія», «Проектний аналіз», «Економічний аналіз», «Менеджмент», «Основи підприємництва».

Шершенюк О.М. приймала участь та отримала диплом переможця у щорічному конкурсі «Найкращій молодий науковець Харківщини». Постійно займається науково-дослідною діяльністю. Опубліковано більш ніж 70 наукових робіт, у тому числі 5 монографій (4 колективних), 2 навчальних посібника з Грифом МОН України.

Найважливіші публікації:

монографії: «Міжнародна інноваційно-інвестиційна діяльність України. Вектор розвитку» (9,4 д.а.), «Проблеми і перспективи розвитку підприємництва» (колективна монографія 7,9 д.а.); «Маркетинг. Менеджмент. Інновації» (колективна монографія 28,4 д.а.); «Глобальная экономика» (колективна монографія 18,9 д.а.); «Проблемы развития предприятий Украины и России на современном этапе мировой экономики» (колективна монографія 18,1 д.а.).

навчальні посібники з грифом Міністерства освіти і науки України: «Проектний менеджмент» (11 д.а.), «Управління проектами» (10,7 д.а.).

О.М. Шершенюк – учасник понад 30 Міжнародних та Всеукраїнських наукових конференцій з актуальних проблем соціально-економічного розвитку підприємств та підприємництва, проблем вищої школи.

Свою педагогічну діяльність успішно поєднує з організаційно-виховною роботою. Активно залучає до науково-дослідної роботи студентів: щорічно під її керівництвом студентів виступають з доповідями на Міжнародних та Всеукраїнських наукових конференціях, публікуються у наукових журналах, а також приймають участь у Всеукраїнських конкурсах студентських наукових робіт.